Kāpēc komandas sadarbība dažkārt neizdodas, un kā to uzlabot?

Komandas darbs bieži vien ir sarežģītāks, nekā sākotnēji šķiet. No savstarpējās uzticības trūkuma līdz izvairīšanās no atbildības – šie izaicinājumi var radīt šķēršļus, kas traucē sasniegt kopīgus mērķus. Bet kā ar tām tikt galā?

Kad Anda, attīstības nodaļas vadītāja, pēdējo reizi organizēja stratēģijas sapulci, viņa juta spriedzi. Katra ideja tika uztverta skeptiski, un diskusija aizplūda detaļās, kas nebija svarīgas. Viņa prātoja: “Vai mūsu komandas problēmas ir vadības kļūdu rezultāts? Vai arī mēs vienkārši nespējam sastrādāties?”

Stāsts par Daini un viņa pārdošanas komandu

Dainis, pieredzējis pārdošanas vadītājs, vadīja augstas klases profesionāļu komandu un bija pārliecināts, ka viņa komanda darbojas nevainojami. Taču, saskaroties ar sarežģītu pārdošanas periodu, viss mainījās. Pārdošanas rādītāji kritās, un komanda vairāk laika veltīja vainīgo meklēšanai, nevis problēmu risināšanai. Komandas locekļiem trūka skaidrības par lomām, un neviens nevēlējās uzņemties atbildību par rezultātiem.

Stāsts par Zanes mārketinga komandu

Zane vadīja mārketinga komandu, kurā darbinieki bieži vien pieklājīgi piekrita idejām, pat ja domāja citādi. Šāda pieeja noveda pie situācijas, kurā komanda klusējot apstiprināja nepiemērotu stratēģiju, kas beidzās ar kampaņas neveiksmi. Tikai pēc tam Zane saprata, ka komandas locekļi izvairījās paust iebildumus, lai izvairītos no konfliktiem vai neērtām situācijām.

Šīs pieredzes nav unikālas. Līdzīgas problēmas sastopamas daudzās komandās. Viens no biežākajiem iemesliem ir “Lenčioni piecas disfunkcijas”. Šie šķēršļi – savstarpējās uzticības trūkums, bailes no konfliktiem, izvairīšanās no atbildības, uzmanības novēršana no rezultātiem un neskaidri mērķi – būtiski kavē efektīvu komandas darbu.

Ja šīs situācijas izklausās pazīstamas, iespējams, arī Tavā komandā pastāv līdzīgi izaicinājumi, kas kavē efektīvu sadarbību un mērķu sasniegšanu. Iepriekš aprakstītie piemēri spilgti ilustrē, kā šie šķēršļi izpaužas praksē, un parāda, cik svarīga ir mērķtiecīga pieeja to risināšanai.

Lai labāk izprastu, kā šīs problēmas rodas un kā tās pārvarēt, pievērsīsimies Lenčioni teorijai par piecām komandas disfunkcijām. Šis modelis piedāvā strukturētu veidu, kā analizēt komandas sadarbību un identificēt būtiskos uzlabojumu punktus.

 Lenčioni trijstūra teorija

 

Ja šīs situācijas izklausās pazīstamas, iespējams, arī Tavā komandā pastāv līdzīgi izaicinājumi, kas kavē efektīvu sadarbību un mērķu sasniegšanu. Iepriekš aprakstītie piemēri spilgti ilustrē, kā šie šķēršļi izpaužas praksē, un parāda, cik svarīga ir mērķtiecīga pieeja to risināšanai.

Lai labāk izprastu, kā šīs problēmas rodas un kā tās pārvarēt, pievērsīsimies Lenčioni teorijai par piecām komandas disfunkcijām. Šis modelis piedāvā strukturētu veidu, kā analizēt komandas sadarbību un identificēt būtiskos uzlabojumu punktus.

 Lenčioni trijstūra teorija

  • Uzticības trūkums: Ja nav uzticības, tad nav arī radošu konfliktu. Tā var būt gan profesionāla, gan personiska neuzticība – smalki uztverama, grūti definējama, taču neapšaubāmi jūtama komandas atmosfērā.
  • Bailes no konflikta: Radošu konfliktu neesamība liedz pieņemt lēmumus, kas balstīti uz visu komandas dalībnieku viedokļiem. Rezultātā ne visi iesaistītie darbinieki jūtas motivēti strādāt pašaizliedzīgi, un rodas “klusās sapulces” – diskusijas un viedokļu apmaiņa, kas notiek ārpus oficiālajiem komandas sanāksmēm.
  • Apņemšanās trūkums: Ja komandas dalībnieki pašaizliedzīgi nevirzās uz kopīgu mērķi, tas bieži vien nozīmē, ka viņiem nav skaidrības par savām lomām un sagaidāmo atbildību. Rezultātā rodas situācijas, kurās tiek uzdots jautājums – “Kurš to darīs?” –, taču neviens neuzņemas iniciatīvu vai arī uzdevumi kļūst nevajadzīgi sarežģīti.
  • Izvairīšanās no atbildības: Ja komandas dalībnieki izvairās no savstarpējas pienākumu deleģēšanas un uzraudzības, pastāv liela iespējamība, ka viņi vairāk koncentrēsies uz personiskajām interesēm vai savas nodaļas attīstību, nevis kopējiem komandas mērķiem.
  • Vienaldzība attiecībā pret rezultātiem: Trūkst fokusa un koncentrēšanās uz kopīgiem mērķiem, jo uzmanība tiek novirzīta uz mazsvarīgiem vai nesaistītiem jautājumiem, radot iespaidu par “aizņemtību”, kas nenes reālu ieguldījumu rezultātu sasniegšanā.

Lenčioni piecu disfunkciju trijstūra teorija sniedz strukturētu pieeju komandas dinamikas analīzei un risinājumu meklēšanai. Lai palīdzētu komandām efektīvi izmantot šo teoriju praksē, esam izstrādājuši jaunu programmu, kas apvieno teorētisko zināšanu un praktisko uzdevumu spēku. Šī programma sniegs jums instrumentus, lai pārvarētu šķēršļus un sasniegtu augstākus rezultātus.

Jauna apmācību programma: “Lenčioni – Saliedētas komandas 5 uzvedības

Komandas dinamikas analīze tiek veikta individuāli, izmantojot aptaujas metodi, kas ļauj atklāt būtiskos šķēršļus sadarbībai. Gada laikā aptaujas tiek atkārtotas, lai izmērītu progresu un novērtētu attīstību. Zemāk redzams piemērs ar reāliem dalībnieku aptaujas mērījumiem un ievērojamu progresu, kas panākts 4 mēnešu laikā pēc apmācību sākuma.

Šāda pieeja ļauj izstrādāt personalizētus risinājumus, kas uzlabo gan komandas sadarbību, gan rezultātus.

Kas iekļauts programmā?

  • Praktiski uzdevumi (70% no satura)
  • Lenčioni piecu disfunkciju teorija un tās pielietojums
  • Komandas dinamikas analīze un personalizēti risinājumi

Ko iegūs Tava komanda?

  • Iemācīsies risināt konfliktus un veidot uzticību
  • Skaidrību par lomu sadalījumu un mērķiem
  • Praktiskus rīkus efektīvai komandas vadībai

Vai Tavā komandā pastāv kāda no šīm disfunkcijām? Sāc ceļu uz saliedētu un veiksmīgu komandu jau šodien!

Vēlies saņemt mācību piedāvājumu savam uzņēmumam?

Pieteikties