Kā veidot attiecības komandā, ja kļuvu par vadītāju bijušajiem kolēģiem?

Atbild Regīna Reķe, WIN partners vadības prasmju un pārdošanas trenere

Lai mazinātu trauksmi un neziņu šādā situācijā, es iesaku jauniem vadītājiem iziet cauri piecu soļu procesam.

1. Pieņemt, ka komunicēt “pa vecam” vairs nevarēs

Lomu maiņa neizbēgami ietekmē attiecības komandā. Vadītāja atbildība ir to apzināties un pragmatiski vadīt šo situāciju. Pretējā gadījumā tiks apdraudēta viņa paša autoritāte un visas komandas sniegums.

2. Neuztvert negācijas personīgi

Mēdz gadīties, ka daļa kolēģu nebūs apmierināta ar jaunu situāciju. Iespējams, kāds no darbiniekiem arī pretendēja uz šo amatu, kāds cits uztraucas, ka pazaudēs labu draugu.

Vadītājam šajā gadījumā ir svarīgi atcerēties, ka tas ir saistīts nevis ar viņa paša kompetencēm, bet gan ar darbinieku bailēm vai bažām.

3. Skaidri definēt lomas

Kļūstot par vadītāju zināmai komandai, maksimāli ātri jānodefinē jauni noteikumi – lomas un robežas -, pēc kuriem tagad strādāsiet.

Kā efektīvu instrumentu iesaku 1:1 sarunu un sākt ar tiem kolēģiem, kuru ikdienu jaunas lomas ietekmēs visvairāk.

Ar kritiski noskaņotiem kolēģiem atklāti jāizrunā šādas attieksmes iemesli. Savukārt ar kolēģiem-draugiem jāizrunā arī tas, kas mainīsies un nemainīsies jūsu attiecībās.

4. Sniegt komandai drošības sajūtu

Kad 1:1 sarunas ir novadītas, pienāk laiks sarunai ar visu komandu. Tās mērķis ir iedot kolēģiem paredzamības sajūtu un visiem kopā izrunāt tās darba lietas, par kurām jūs vienojāties 1:1 sarunās.

Šis ir īstais brīdis, lai iedrošinātu komandas neformālos līderus un ekspertus, kuru lomu ietekmē vadītāja maiņa.

5. Iesaistīt kolēģus pārmaiņās

Vadītājam, kurš jau zina konkrētas komandas ikdienu un “sāpes”, ir būtiska priekšrocība – viņš var ātrāk ieviest gaidāmās pārmaiņas.

Svarīgi sabalansēt pārmaiņu ātrumu un intensitāti. No vienas puses, pārmaiņām ir jābūt redzamām, taču, no otrās puses, tām ir jābūt pakāpeniskām.

Lai stiprinātu savu autoritāti un veicinātu pozitīvu komandas kultūru, vadītājam jārada veidi, kā pārmaiņu īstenošanā iesaistīt kolēģus.

Treneres atbilde PDF formātā

 

Vēlies saņemt mācību piedāvājumu savam uzņēmumam?

Pieteikties