Viltvārža Sindroms: Izproti, Pieņem un Pārdefinē
Vai esi kādreiz pieredzējis viltvārža izjūtas – ka it kā ikviens Tavs sasniegums būtu nejaušība vai veiksme? Vai iekšēji izjūti šaubas, ka drīz visi sapratīs – Tu neesi tik kompetents, kā citi uzskata?
Ja atbilde ir “jā,” tad iespējams, Tu esi piedzīvojis Viltvārža sindromu, kas ir plaši izplatīts fenomens gan starptautiskā, gan vietējā mērogā. WIN partners trenere Lāsma Poļikeviča sava pētījuma ietvaros, kas bija pirmais pētījums Latvijā par viltvārža sindromu, aptaujāja 760 sievietes, kur vairāk kā puse ziņoja par biežām un intensīvām viltvārža izjūtām.
Kas ir Viltvārža sindroms?
Viltvārža sindroms nav klīniska diagnoze, bet gan psiholoģiska parādība, kurā cilvēks uzskata sevi par nepietiekami spējīgu, neatkarīgi no sasniegumiem. Lielākā daļa cilvēku, kuri to piedzīvo, ārēji ir veiksmīgi, tomēr iekšēji cīnās ar sevis apšaubīšanu, nedrošību un perfekcionisma izraisītām augstām prasībām.
Lai gan bieži dzirdēts, ka šaubas par sevi ir raksturīgas tikai iesācējiem vai jaunākiem darbiniekiem, patiesībā Viltvārža sindroms var piemeklēt jebkuru – gan uzņēmumu vadītājus, gan pieredzējušus speciālistus. Šis stāvoklis ir saistīts ar samazinātu produktivitāti, izvairīšanos no izaicinājumiem un pārmērīgu pašanalīzi, kas var novest pie stresa, izdegšanas un profesionālās izaugsmes stagnācijas.
Viltvārža sindroms un perfekcionisms
Daudzi, kas piedzīvo Viltvārža sindromu, cieš arī no perfekcionisma, kas uzliek augstus standartus un pārspīlētu pašvērtēšanu. Perfekcionisms motivē uz izcilību, taču bieži pārvēršas par slazdu, kad kļūdas un kritika tiek uztvertas personīgi un šķietami apdraud spēju izskatīties kompetentam.
Kā šo fenomenu mazināt un pārvarēt?
Cilvēki, kuri pārvar Viltvārža sindromu, parasti veic vairākus soļus: viņi iemācās piedēvēt savus panākumus sev, analizē savu progresu un attīsta mentālo izturību. WIN partners piedāvā mācību programmu “Viltvārža sindroms: Izproti. Pieņem. Pārdefinē”, kuras laikā varēsi ne tikai izprast savu un citu cilvēku Viltvārža sindroma ietekmi, bet arī apgūt konkrētus instrumentus, kas palīdzēs vairot pašpārliecinātību un pārvērst šaubas par iedvesmu.
Ieteicamās grāmatas, lai dziļāk izprastu Viltvārža sindromu
Lūk, trīs ieteicamas grāmatas, kas palīdzēs Tev padziļināti izpētīt šo fenomenu un rast veidus, kā to pārvarēt:
- The Secret Thoughts of Successful Women: And Men: Why Capable People Suffer from Impostor Syndrome and How to Thrive In Spite of It – Valerie Young.
Šī grāmata piedāvā dziļu ieskatu Viltvārža sindroma izpausmēs un dod praktiskus padomus, kā atzīt savus sasniegumus un pārvarēt nedrošības sajūtu. Valerie Young dalās ar uzvedības modeļiem, kas var palīdzēt mainīt domāšanas veidu un veicināt pašpārliecinātību. - Own Your Greatness: Overcome Impostor Syndrome, Beat Self-Doubt, and Succeed in Life – Dr. Richard Orbé-Austin
Šī rokasgrāmata ir piemērota tiem, kuri meklē interaktīvu un zinātnē balstītu pieeju Viltvārža sindroma pārvarēšanai. Tā ietver praktiskus vingrinājumus, lai identificētu sindroma cēloņus un atbrīvotos no tiem, apzinoties savas stiprās puses un sasniegumus. - The Imposter Cure: Beat Insecurities and Gain Self-Belief – Dr. Jessamy Hibberd
Jaunākā izdevuma versija piedāvā pašpalīdzības padomus, kas balstīti reālās pieredzēs un gadījumu apskatos. Autos piedāvā praktiskus soļus, lai mainītu domāšanas paradumus, kuri kavē pašapziņu un profesionālo izaugsmi.
Pievienojies mācībām “Viltvārža sindroms: Izproti. Pieņem. Pārdefinē”
Ja vēlies pārvarēt Viltvārža sindromu un uzlabot savas vadības prasmes, piesaki sev un savai komandai mācību sesiju ar mūsu treneri Lāsmu Poļikeviču. Šajā programmā, kas ir īpaši pielāgota vadītājiem, speciālistiem un jaunajiem līderiem, 70% laika tiek veltīts praktiskajiem uzdevumiem, lai mācīšanās būtu efektīva un noderīga.
- Mācību ilgums: attālināti (2 x 3.5 stundas) vai klātienē (6 stundas)
- Dalībnieku skaits grupā: 10–15 cilvēki
Nākamais solis? Izproti, pieņem un pārdefinē savu ceļu uz pārliecību!
Pieteikšanās un informācija par programmu ŠEIT.
Par Viltvārža sindromu klausies arī WIN podkāstā: